פיגמנטציה – גורמים וסוגים

פיגמנטציה – גורמים וסוגים2018-11-11T13:12:19+00:00

פיגמנטציה - גורמים וסוגים

הסיבות לפיגמנטציה ולכתמים בעור

ישנן סיבות רבות המסבירות את הופעת הפיגמנטציה אשר באה לידי ביטוי בצורה של כתמים לא אחידים בגוון העור.

מכיוון שצבע העור שלנו מוגדר על ידי פיגמנט המצוי בשכבה העליונה של העור (מלאנין) – יכולת הייצור של אותו פיגמנט תקבע כמה כהה הוא יהיה (ככל שצפיפותו של המלאנין תעלה כתצאה מייצור מוגבר שלו – ככה גוון העור יהיה כהה יותר ולהיפך).

כאשר הפיזור של המלאנין בעור עצמו הוא אינו אחיד תתרחש למעשה תופעת השינוי בפיגמנטציה – נמשים למשל הם תוצאה של היפר פיגמנטציה הנגרמה מחשיפה מרובה לשמש ומריכוז (חוסר פיזור) של מלאנין במקום אחד.

נמשים - היפר פיגמנטציה אשר נגרמה מחשיפה מרובה לשמש

נמשים – היפר פיגמנטציה אשר נגרמה מחשיפה מרובה לשמש

מקורן של סיבות אלו נעוצים לרוב בגורמים הכוללים:

 • חשיפה ממושכת לשמש (קרני אולטרא סגול – UV) ואף עבודה ממושכת במשרד מול צג המחשב (כן כן…גם זו אחת הסיבות)
 • פגם גנטי מולד או נרכש כתוצאה ממחלות שונות
 • שינויים הורמונליים ובעיקר הריון (ואף נטילת גלולות למניעת הריון)
 • פציעה בעור
 • גיל ותהליך הזדקנות טבעי של הגוף
 • מתח נפשי
 • נטילת תרופות ספציפיות הגורמות לרגישות יתר של העור לקרני שמש

מכיוון שרוב הסיבות הידועות כגורמות לפיגמנטציה הן כאלה הכרוכות בפעולה כלשהי מצידנו – היכולת להימנע היא טובה יותר וכזו המסייעת להפחית משמעותית את הסיכוי שנסבול גם אנחנו מכתמים בעור וזאת באמצעות מודעות והתנהגות חכמה.

לצערנו, הטיפול בפיגמנטציה לאלו שכבר סובלים מהתופעה – קשה יותר.

הגורמים לשינויי פיגמנטציה ולכתמים בעור על פי סוגים שונים

חשיפה לשמש – קרני UV

פיגמנטציה כתוצאה מחשיפה לשמשסוג נפוץ מאד של פיגמנטציה נגרם על ידי חשיפה של העור לקרני השמש המסוכנות המשפיעות עליו בקלות.

כידוע, צבע העור שלנו נקבע על ידי כמות פיגמנט המלאנין אשר מצוי בו באופן טבעי בצורה פיזור די אחידה.

תפקידו של המלאנין הוא למעשה להילחם בקרניים אלו הידועות כמסרטנות על ידי ספיגתן בעת החשיפה של העור אליהן – ובכך להגן על גופינו מהנזקים העצומים שהן יכולות לגרום.

תהליך ספיגה זה גורם לתהליך המוביל לשינוי במלאנין אשר בא לידי ביטוי בהצטופפות גדולה יותר כתוצאה מייצור מוגבר שלו שמטרתו היא להביא להשחמתו של העור – שכידוע, צבע כהה יותר הוא בעל יכולת דחייה טובה יותר של קרני השמש.

אנו מכירים טוב יותר את התוצאה של התהליך והיא – שיזוף.

חשיפה מוגברת ותכופה לקרני השמש וכזו הדורשת ייצור תמידי ומוגבר של המלאנין מובילה להצטופפות לא אחידה של המלאנין או לפיזורו בצורה לא אחידה הנגרמת כתוצאה מאי היכולת לעמוד בדרישות אלו ובכך להופעתם של כתמים על גבי העור.

גם חשיפה ממושכת לצג המחשב בעת העבודה או אפילו בבית עשויה לגרום לכתמים בעור וזאת בשל העובדה שמסכים אלו פולטים גם הם (אם כי בעוצמות נמוכות הרבה יותר) קרניים אולטרא סגולות.

בכדי להימנע מפיגמנטציה או היפר פיגמנטציה יש חשיבות רבה למודעות בשמש ולמריחת קרם הגנה בעל מקדם גבוה וזאת ללא כל קשר לחשיבות ההגנה מפני סרטן העור.

פיגמנטציה פוסט דלקתית או כתוצאה מפציעה של העור

היפו פיגמנטציה כתוצאה מפציעה של העורסוג נוסף של היפרפיגמנטציה מתאר כתמים בעור העשויים להיגרם גם בשל מצבים גופניים מסויימים כמו למשל תהליך החלמה מדלקת או מפציעה של העור.

למשל – כאשר מופיעה דלקת בעור, חלק מתהליך ההחלמה יכלול בתוכו שלבים אשר במהלכם התאים האחראים לייצור של המלאנין יגיבו בצורה קיצונית יותר ואף תתקיים בהם פעילות ערה המובילה לייצור יתר של מלאנין ולפיזור מרוכז ולא אחיד של אותו פיגמנט.

התגובה הפוסט דלקתית הכרוכה בתהליך זה תתבטא בפיזור לא אחיד או פיזור מרוכז של מלאנין גורם למעשה להיפר פיגמנטציה.

מצבים אלה נפוצים בעיקר לאחר דלקות בעור למיניהן וזאת בשל תגובתה הטבעית של המערכת החיסונית בגוף במטרה להלחם באותה הדלקת אשר למרבה האירוניה מהווה גם את אותו הטריגר לתהליך שציינו.

עם החלמתה של הדלקת ועם חזרתם לרמות רגילות של אותם התאים קטן תהליך ייצור המלאנין ואיתו גם האפקט המתקבל – השינוי בפיגמנטציה או היפר פיגמנטציה.

ישנם מצבים נוספים של פציעה בעור אשר במהלך תהליך החלמתם מושפעת ומתערערת פעולת ייצור פיגמנט המלאנין וכתוצאה מכך אותו אדם יחווה היפר פיגמנטציה או לחילופין במידה ופעולת ייצור זו תופסק לחלוטין (הרס התאים האחראים לייצור המלאנין) – יחווה אותו אדם היפו פיגמנטציה.

פיגמנטציה הורמונלית – פיגמנטציה בהריון (“מסכת הריון”)

פיגמנטציה בהריוןפיגמנטציה הורמונלית באה לידי ביטוי ונגרמת מן הסתם משינויים הורמונליים המתרחשים בגוף בזמן הריון ועם נטילתן של גלולות למניעת הריון.

סוגים אלו של מצבי היפר פיגמנטציה בעת הריון מוכרים גם בשמם הרפואי “מלזמה” – Melasma.

המלזמה הינם מצב נפוץ מאד בקרב אחוז גבוה של נשים הנמצאות בהריון עצמו ובאחוז נמוך יותר – אם כי עדיין יחסית גבוה, בקרב אלו הנוטלות גלולות למניעתו.

זו הסיבה שמלזמה ידועה גם כ”מסכת הריון” והיא מופיעה ככתם בעל צורה וגוון לא אחידים על גבי הפנים ובעיקר באזורים הבאים:

 • לחיים
 • אף
 • סנטר
 • מצח

לרוב, הגוון של המלזמה יהיה חום כהה  או חום בהיר.

מכיוון שבעת ההריון או בעת נטילת הגלולות למניעתו ישנם שינויים ברמות האסטרוגן ורמות הפרוגסטרון ואלו משפיעים על יכולת ייצור המלאנין, מתרחשת תופעת הפיגמנטציה או כפי שציינו מסיכת ההריון.

השילוב  של שינויים הורמונליים וחשיפה לשמש עשוי להביא לתופעות קיצוניות של שינויים בפיגמנטציה וזו גם הסיבה לכך שבעונות פחותות שמש התופעה קטנה משמעותית.

בניגוד להשפעותיה של השמש, פיגמנטציה מהריון קשה יותר לטיפול וזאת בשל העובדה שהיא קשורה לשינויים תת עוריים נוספים הקורים במקביל ואזורים אלו פחות נגישים לטיפול.

לעיתים רבות, השלכות השינויים בפיגמנטציה יישארו לזמן רב לאחר סיום ההריון או הפסקת נטילת הגלולות – אך הן אמורות לעבור בשלב כלשהו.

מחלות או מצבים רפואיים

פיגמנטציה כתוצאה ממחלת הויטיליגוישנם מצבים רפואיים או מחלות אשר גורמות לפיגמנטציה כתוצאה מהשפעתם הישירה או הנרכשת של אלו על פיגמנט המלאנין ועל התאים האחראים לייצורו.

מחלת הויטיליגו (“Vitaligo”) הינה אחד ממצבים אלו והיא נוצרת כתוצאה מתגובה דלקתית הפוגעת בתאים אלו.

זוהי מחלה נרכשת בקרב אחוז נמוך מאד באוכלוסייה המתבטאת בהופעת כתמים לבנים או בהירים מאד באזורים קטנים או גדולים של העור ובעלת קצב התפתחות מהיר.

חוסר בפיגמנט המלאניןהמצב השני מתאר מחלה תורשתית הידועה בשם לבקנות (“Albinism”).

אדם לבקן הוא כזה שבגופו יש חוסר משמעותי בפיגמנט המלאנין וביכולת הייצור הסדיר שלו – וכתוצאה מכך צבע עורו לרבות השיערות הוא לבן לחלוטין (אם כי ישנם מצבים של לבקנות אשר הם חלקיים ובאים לידי ביטוי בעיקר באיזור העיניים).

כתוצאה מחוסר פיגמנטי זה ללבקנים ישנה רגישות קיצונית לאור ולשמש.

פיגמנטציה כתוצאה מתרופות

פיגמנטציה כתוצאה מתרופותבמהלך חיינו אנו נוטלים במצטבר תרופות רבות המכילות ומורכבות מאינספור חומרים כימיים שונים.

תרופות אלו, לרבות משחות רפואיות למיניהן עשויות לגרום לפיגמנטציה ולהופעתם של כתמים בעור וזאת בשל החומרים האקטיביים המצויים בהן אשר יוצרים מצב של רגישות יתר בעור ושל התאים האחראיים לייצורו של פיגמנט המלאנין.

תגובתם של תאים אלו היא קיצונית ומהירה יותר לו רק בשל היותם מושפעים מאותן תרופות ההופכות אותם ל”סופר רגישים” לאור ובכך לייצור מוגבר ועודף של מלאנין אשר יתבטא בכתמים על העור.

ניתן למצוא את הרכיבים הללו בין היתר בתרופות כגון:

 • תרופות למלריה
 • ראקוטן
 • טטרציקלין
 • אנטיביוטיקה מסויימת ומשחות אנטיביוטיות לסוגן
 • הידרו קווינון
 • תרופות הניתנות בעת טיפולים כימותרפים

בכל מקרה בו מובחנת פיגמנטציה כתוצאה מנטילת תרופות מומלץ ליידע את הרופא וזאת בכדי לשלול מצבים אחרים ובכדי לבחון את דרך הטיפול המתאימה ביותר.

תורשה וגנטיקה

שומה על שם בקר – Beckers Nevuesברבים מן המקרים, פיגמנטציה או כתמי עור נגרמים כתוצאה ישירה של גנטיקה המועברת בתורשה.

פיגמנטציה תורשתית נפוצה בעיקר בצורת כתמים חומים (לרוב נתפסים כנקודת חן אך זוהי טעות בתפיסה) שעליהם צומחות להן שערות בצורה דלילה יחסית ויופיעו לרוב באזור הכתפיים, גב חזה וצוואר.

כתמים אלו נקראים כתמי בקר (“שומה על שם בקר” – “Beckers Nevues”) והיא אינה ניתנת להסרה בשל העובדה שהיא תמיד חוזרת וצצה לו שוב.

פיגמנטציה תורשתית נוספת אשר לרוב תופיע דווקא בצורה של כתמים בהירים יותר מגוון העור נעוצה בגנטיקה לקויה אשר גורמת ליכולת יצור פחותה של פיגמנט המלאנין ואף לחוסר הימצאותו באזורים שונים בגוף.

זיקנה ומתח נפשי

פיגמנטציה כתוצאה מזיקנהעם הזדקנותו של הגוף כך גם משתבשת ו/או יורדת תפוקתו ויכולת תפקודו במספר תחומים רב אשר כוללים בין היתר גם את היכולת בייצור פיגמנט המלאנין.

ירידה ביכולת ייצור זו כאשר מזדקנים עשויה לגרום להופעתם של כתמים בהירים בעור ולהיפו פיגמנטציה או אפילו להיפר פיגמנטציה אשר תיגרם דווקא כתוצאה משיבוש ביכולת וייצור עודף של הפיגמנט.

גם מצבים של מתח נפשי עשויים להשפיע באופן דומה על הייצור של אותם פיגמנטים ובכך לגרום לפיגמנטציה ולהופעת כתמי עור בהירים או כהים.

מכשירים לטיפול פנים
×
אנחנו זמינים גם בwhatsApp עבורכם