פיגמנטציה – סוגי טיפולים

פיגמנטציה – סוגי טיפולים2018-11-11T13:12:24+00:00

פיגמנטציה - סוגי טיפולים

סוגי הטיפולים בפיגמנטציה ובכתמי עור

כתוצאה מהביקוש ההולך וגובר לטיפול יעיל בפיגמנטציה או בכתמים על גבי העור ובשל הפן האסתטי הקיצוני של התופעה, חברות רבות משקיעות הון עתק בפיתוח טיפולים אשר יתנו מענה טוב ומהיר לתופעה.

נכון להיום קיימים סוגי טיפול רבים לפיגמנטציה אשר כוללים שימוש באמצעים קונבנציונאליים כגון תרופות או משחות רפואיות למיניהן וגם שיטות טיפול מתקדמות יותר המבוססות על שימוש בטכנולוגייה.

בהמשך ניתן לקרוא על אחד מסוגי הטיפול השונים בפיגמנטציה, יתרונותיהם, חסרונותיהם ויעילותם.

תכשירים ומשחות לפיגמנטציה

תכשירים ומשחות לפיגמנטציהישנם כיום מספר רב של משחות ותרופות שונות המשמשות טיפול בפיגמנטציה אשר מטרתם היא סיוע באיזון רמות הפיזור של פיגמנט המלאנין וזאת באמצעות שיבוש תפקודם התקין של התאים האחראים לייצור פיגמנט זה.

המשחות להבהרת כתמים לרוב יכילו תרכובות של חומרים הידועים ביכולת ההרס של התאים האחראיים לייצור המלאנין ולרוב יינתנו על פי מרשם רופא.

לרוב יכללו משחות ותרופות אלו חומרים פעילים היעילים למטרה זו כגון:

 • הידרוקווינון הנפוץ מכולם הוא ההידרוקווינון שמטרתו היא אחת – שיבוש יכולת הייצור התקינה של פיגמנט המלאנין אם כי קיימות כיום הגבלות על רמות השימוש ורמות הריכוז של החומר המותרות לצריכה.
 • חומצה קוג’ית חומצה זו הידועה גם היא בשיבוש יצירת המלאנין הינה טבעית ומופקת מאורז.
  החומצה הקוג’ית יעילה מאד בעיקר לפיגמנטציה מסוג מלזמה כאשר היא משולבת עם ההידרוקווינון אך בשל חוסר יציבות תרכובת זו היא ניתנת אך ורק תחת מרשם רפואי.
 • ארבוטן גם הארבוטן, בדומה מאד להידרוקווינון ידוע בשל יכולתו לעכב ולשבש את יכולת היצור של פיגמנט המלאנין.
 • חומצה אלפא הידרוקסית חומצה זו ניתנת בריכוזים נמוכים בלבד לטובת הבהרת נזקי הגיל והשמש.

אחד החסרונות המשמעותיים הוא בהצלחתו של הטיפול שלא תמיד עולה בקנה אחד עם הציפיות והשני הוא משך הטיפול אשר מצריך זמן וסבלנות רבה מצד המטופל.

שימוש לא נכון במשחות או בתרופות והתנהגות לא נכונה הכוללת חשיפה לשמש עשוייה להחמיר את המצב.

יעילותם של טיפולי פיגמנטציה אלו היא בינונית וזאת בשל איכות התוצאות שלהם וזמן ההמתנה עד לקבלתם.

טיפול בפיגמנטציה באמצעות קילופים כימיים (“פילינג כימי”)

טיפול בפיגמנטציה באמצעות קילופים כימייםקילוף שכבת העור (“פילינג כימי”) כאמצעי לטיפול בפיגמנטציה מתבסס על חומרים כימיים הידועים ביכולתם לקלף בדומה לכווייה את שכבות העור ובכך להביא להרס ריכוז היתר של המלאנין.

עומק הקילופים הינו בהתאם לריכוזיות החומרים הכימיים ולכמויות הטיפול , ומתבטא ברמות הקילוף – קל, בינוני ועמוק.

השימוש בטכניקה זו של קילוף מבוצעת על ידי אנשי מקצוע מוסמכים בלבד וזאת בשל הסכנה הרבה לעור ולנזקים העלולים להיגרם כתוצאה מטיפול לא נכון או שימוש בכמויות ריכוז גבוהות מדי של החומרים, העלולות להוביל לכוויות חמורות.

זמן ההמתנה עד לחזרתו למרקם טבעי ונקי מפיגמנטציה משתנה בין אדם לאדם ותלויה בכושר ההחלמה של עור המטופל כאשר תופעת לוואי נפוצה היא מראה עור לבן מאד וכזה המצריך ומחייב הימנעות מוחלטת מחשיפה לשמש, תוך כדי הגנה מקסימלית.

תופעת לוואי נוספת העלולה להיגרם היא היווצרות זיהומים וזאת בשל חשיפתו של העור הגורמת לו להיות פגיע יותר לחיידקים כאלה ואחרים.

את תוצאות הטיפול ניתן יהיה לראות לאחר ההחלמה המלאה של העור, אך עם זאת אין הבטחה כי הפיגמנטציה לא תשוב ולכן השילוב של הסיכון הכרוך בטיפול ורמת התוצאות הופכות את יעילותו לבינונית בלבד.

טיפול בלייזר

טיפול בפיגמנטציה באמצעות קרני לייזרבדומה לקילופים הכימיים גם הטיפול בפיגמנטציה באמצעות קרני לייזר גורמים לקילופו של לעומקים שונים אם כי השליטה בעוצמות ובאורך הגל של הקרן מאפשרת בקרה טובה יותר בהגעה לעומקים הרצויים.

הלייזר גורם להריסתן של השכבות הרצויות ובכך לקילופן של אותן שכבות המכילות ריכוזים גבוהים של מלאנין.

גם כאן, תיווצר תופעה של עור לבן וחיוור כתוצאה מקילוף העור אשר יחלים עם הזמן ובשאיפה שיגדל מחדש עם ריכוזי מלאנין תקינים ואחידים.

הלייזר גם ידוע ביכולותיו לעודד צמיחה והתחדשות של תאים ולכן ההחלמה אמורה להיות מהירה יותר ולצד עור בריא יותר ובעל מראה צעיר ומתוח – מכיוון שרמת הדיוק של הלייזר מאפשרת גם מיקוד רב, ניתן להשתמש בו כטיפול לפיגמנטציה באזורים פרונטליים יותר ללא אותו חשש אשר קיים בעת טיפולי פילינג כימיים אשר עשויים להתיר את המטופל עם כוויות אשר יובילו לצלקות.

תוצאות הטיפול באמצעות הלייזר הינן טובות ומהירות יחסית וכך גם ההחלמה – מה שהופך את הלייזר כאמצעי בעל יעילות די גבוהה לטיפול בפיגמנטציה.

טיפול באור (“פוטו ריג’וביניישן”)

גלווני אינפרא אדום להבהרת פיגמנצטיהטכנולוגיית האור החדישה יחסית הופכת לנפוצה יותר ויותר עם השנים וכמו בתחומים רבים אחרים הקשורים לחידוש העור, טיפול בקמטים והחלקתו של העור, היא מאפשרת גם טיפול יעיל בפיגמנטציה.

טיפול זה לרוב נקרא “פוטו ריג’וביניישן” ובו נעשה שימוש גם כן בקרני לייזר, אם כי בעוצמות נמוכות יותר.

עקרון הטיפול מתבסס על הקרנת לייזר ממוקד על גבי הכתם אשר הופך עם פגיעה בעור לאנרגיית חום הנקלטת בפיגמנט המלאנין וגורמת להבהרתו.

מלבד תופעות לוואי של אדמומיות קלה ואולי מעט נפיחות באזור המטופל החזרה לשגרה מתרחשת במהירות, אם כי ייתכן במקרים מסויימים שאזור זה יהיה מעט כהה יותר לזמן קצר.

אין כל הגבלה על איזורי הטיפול והתוצאות המתקבלות הינן טובות ומרשימות, מה שהוך את שיטת טיפול זו ליעילה ביותר.

קיימים כיום גם מכשירים ביתיים לטיפול בפיגמנטציה העובדים על עקרון זהה המספק תוצאות זהות ואף נחשבים לכאלה שיעילותם טובה יותר לו רק בגלל מחירם ונוחות הטיפול.

טיפולים טבעיים

ישנם מספר טיפולים טבעיים או תרופות סבתא לטיפול בפיגמנטציה המתבצעים ומבוססים על שימוש בחומרים טבעיים בלבד.

מסכת פנים להבהרת פיגמנטציה או כתמים בעור הפניםמסיכת פנים-
להבהרה או הלבנה של כתמים העור ניתן ליצור מסיכת פנים המורכבת מהחומרים הבאים:

 • סוכר
 • מיץ לימון סחוט טרי
 • חימר

מערבבים היטב את שלושת החומרים ומורחים על האזור הרצוי – יש להמתין עד לייבוש מוחלט, לשטוף ולמרוח קרם לחות.

טיפול דמוי פילינג לצורכי הבהרת פיגמנטציהפילינג –
החומרים הדרושים ליצירת טיפול המקנה אפקט דמוי פילינג לצורכי הבהרה או הלבנה:

 • מיץ מלימון סחוט טרי
 • מלח גס
 • שמן שקדים

יש לערבב היטב ולמרוח בעדינות על גבי האזור הרצוי.

כיצד למנוע פיגמנטציה

הימנעות מפיגמנטציה מתחילה לרוב במודעות לגורמים ובעיקר בהתנהגות נכונה בעת חשיפה לשמש.

דרכי המניעה כוללים:

 • ללא כל קשר לפיגמנטציה תמיד מומלץ לחבוש כובע ולבוש אשר מספק הגנה מספקת מקרני השמש, מריחה קבועה של קרם בעל מקדם הגנה גבוה ואפילו הימנעות מיציאה לשמש בשעות בהן היא חזקה במיוחד.
 • במידה ונוטלים תרופות או משחות המורכבים מחומרים הגורמים לרגישות יתר לאור (פוטו סנסטיביות) מומלץ להתייעץ עם הרופא בכדי לבדוק אלטרנטיבות שונות.
 • שמירה על עור בריא ונקי, הרחק מכל חומר כימי אשר יכול לגרום להרס תפקודו התקין של העור
 • טיפול נכון בעת פציעה ולאחר דלקות בעור
מכשירים לטיפול פנים
×
אנחנו זמינים גם בwhatsApp עבורכם